Најсилниот афродизијак: Ќе станете „љубовна машина“ кога ќе го изедете ова

loading...

Помеѓу двајца луѓе, сексуална привлечност постои или пак воопшто ја нема, но, доколку има, можеме да ја засилите со афродизијаци, и тоа оние од храната.

Еве кои намирници можат уапешно да ја нагласат желбата за секс, пред сè поради тоа што ја подобруваат циркулацијата, го намалуваат стресот и го ослободуваат хормонот на среќа.

На прво место е ѓумбирот, кој ја подобрува циркулацијата и функционирањето на крвотокот, па со самото тоа ја зголемува и сексуалната желба.

Истото место го делат со црната чоколада, која и го намалува стресот и го ослободува хормонот на среќа.

Свежата краставица ја подобрува циркулацијата и протокот на крв во половите органи, па со самото тоа го зајакнува и либидото. Аспарагусот е богат со витамин Е, кој ја нагласува сексуалната желба, како и авокадото.

Уште малку па на трпезата ќе дојде и лубеница, чии афродизијачки својства со споредуваат со оние од „вијаграта“, а сето тоа е поради тоа што добро делува на опуштање на крвните садови. 

Translate »