Мафини со тиквички

loading...

Брзи и вкусни мафини со тиквици…

СОСТОЈКИ:

  • 700 гр свежи тиквици
  • 150 гр растопен путер
  • 1 лажичка шеќер
  • 1 лажичка сол
  • 2 јајца
  • 2 лажички сода бикарбона
  • 700 гр брашно
  • 200 гр кашкавал

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  1. Загрејте ја рерната на 170 степени, измешајте јајца и шеќер па додајте тиквици и путер. Посебно измешајте брашно со сода бикарбона и малку сол па измешајте со претходната смеса. На крај додајте издробено сирење и сѐ добро измешајте. 
  2. Намастете калапи за мафини, излејте ја смесата во нив и печете 25-30 минути. Кога ќе бидат печени, посипете со рендан кашкавал.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк: https://gotvi.mk/2019/08/24/mafini-tikvici-recept/

Translate »