,,Гринпис,, открива зошто се пали Амазонската прашума

loading...

Амазон е еродиран од две земјоделски активности – одгледување добиток и генетски модифицирана соја – што може да го толкува драматичното ширење на шумските пожари во тој дел на Бразил, велат научниците.„Огромното сточарство е главен придонес за уништувањето на шумите во Амазон. Нешто повеќе од 65 проценти од амазонското уништување на шумите е денес под пасишта“, рече Ромуло Батиста, истражувач во Гринпис.Бразил е најголем извозник на говедско месо во светот. Таа земја извезува рекордни 1,64 милиони тони месо во 2018 година, според податоците на Бразилскиот кластер на извозници на месо.

Главните пазари се Кина, потоа Египет и Европската унија. Познато е дека на полиците на хрватските продавници често може да се најде и говедско месо со потекло од Бразил. Најчесто, станува збор за месо од пониска цена, така што може да се каже дека ваквиот увоз придонесува и за тешкотиите со кои се соочуваат домашните сточари, чии производи достигнуваат повисоки цени и затоа им е потешко на потрошувачите.Насловот на најголем извозник на говедско месо во Бразил може да наведе повеќе од 20-годишен век на спектакуларен раст. На пример, помеѓу 1997 и 2016 година, извозот на говедско месо се зголеми двојно по десет пати по тежина и во цената.Со пазарот управуваат три мастеодиони: JBS, Minerva и Marfrig.Скоро 6,5 проценти од пошумената област е посветена на растечките култури.Бразил, кој сè уште е најголем извозник на соја во светот, пред Соединетите држави, извезува рекордни 83,6 милиони тони во 2018 година, или 22,6 проценти повеќе од претходната година, објави бразилското Министерство за економија.Овој успех прво и основно го толкува апетитот на Кина, најголемиот потрошувач на бразилските соја, кој во најголем дел е ГМО: заради трговската војна што ја водат Пекинг и Вашингтон скоро една година, Кина се повеќе се свртува кон Бразил за да купи добиточна храна.Извозот на соја во Бразил во Кина скокна скоро 30 проценти минатата година.Сојата беше една од најголемите култури што „грицкаа“ на подрачјето на шумата Амазон. Но, по мораториумот воведен во 2006 година, „помалку од 2 проценти од сојата одгледувано во Амазон доаѓа од области исцрпени по 2008 година“, додаде Батиста.Европа исто така е потрошувач на бразилски соја, што главно ги користи во добиток, особено живина и свињи, според Гринпис.Одгледувањето соја забележа неверојатен нагон во 1970-тите години во Бразил, кога производителите од југ се преселија во центарот и западниот дел на земјата и кога се појавија нови методи за одгледување и примена на пестициди.
Стотици нови пожари го опустошија Амазон.Стотици нови пожари продолжуваат да ја уништуваат амазонската дождовна шума во саботата, додека меѓународниот притисок се засилува врз бразилскиот претседател Болсонар за да ги спречи пожарите на белите дробови во светот.Судбината на најголемата тропска шума на планетата, проголтана од пламените денови, можеби ќе се реши на самитот на Г7, што се одржува викендов во Бијариц, Франција.Според најновите официјални податоци, дури 78.383 пожари се пријавени во областа Амазон од јануари 2019 година, рекорден број од 2013 година откако се зачувани записите.Експертите велат дека пожарите се резултат на уништување на шумите, со отежнувачка околност на голема суша што ќе трае до септември.Повеќе од половина од пожарите горат низ Амазон, година меѓу четврток и петок, според Националниот институт за истражување на вселената (ИНПЕ).Началник на ИНПЕ беше отпуштен во почетокот на август, откако објави податоци за прекумерно уништување на шумите за кои Jејер Болсонаро верува дека е невистинити.Презентираните податоци покажаа дека уништувањето на шумите во јули е скоро четири пати поголемо отколку во истиот месец во 2018 година.Информациите беа објавени еден ден откако Претседателот објави дека ќе испрати воени сили за борба против пожарот и криминалот во регионот.Илјадници луѓе протестираа во Сао Паоло и Рио де Janeанеиро во петокот, со извици на „Спаси го Амазон“, а протести се одржуваа пред бразилските амбасади и конзулати во различни земји на покана на невладини организации.Повикот го направи и движењето на младата шведска активистка Грета Тунберг.Францускиот претседател Емануел Макрон во петокот го обвини Болсонар дека излажал кога зборуваше за неговата заложба за заштита на животната средина и најави дека во вакви околности Франција се спротивставува на контроверзниот договор ЕУ-Меркосур.ЕУ и Меркозур, блок на земји што ги опфаќаат Аргентина, Бразил, Парагвај и Уругвај, на крајот на јуни постигнаа политички договор за нов трговски договор, кој треба да создаде можности за обете страни да растат одржливо, истовремено штитејќи ја заштитата на животната средина и да ги зачуваат потрошувачките интереси на ЕУ и чувствителните економски сектори.

Translate »