Модни грешки кои ги прават сите мажи, заради кои изгледаат несредено

loading...

Модата се менува постојано, но вашиот стил останува. Добро е да знаете дека луѓето ги забележуваат дури и најмалите детали во вашиот изглед, а тоа може да има влијание врз мислењето што го имаат за вас.

modni-greshki-koi-gi-pravat-site-mazhi-zaradi-koi-izgledaat-nesredeno-01.jpg

Бидејќи следењето на модните трендови може да биде проблематично, погледнете кои се модните грешки што најдобро би било да ги избегнувате.

Не носите чорапи

Обувките за на плажа и сандалите се единствените чевли што можете да ги носите без чорапи. Бидејќи вашите нозе се потат во текот на денот, можете лесно да ги оштетите кои било обувки.

Истовремено, тие можат да почнат да мирисаат. Доколку не сакате да ви се гледаат чорапите, денес има решение и за тоа, па побарајте ниски чорапи. Тие ќе ви го покријат само стапалото, а ќе бидат „невидливи“ надвор од обувките.

Бонус: Со или без чорапи: Како правилно се носат 10 различни модели на машки чевли?

modni-greshki-shto-gi-pravat-rechisi-site-mazhi-03.jpg

Погрешна должина на кошула

Лежерната кошула е одлична за многу прилики, а многу мажи купуваат подолги кошули за да прикријат некој проблем на телото. Но, овие кошули се направени за во панталони, затоа се и подолги.

Доколку сакате поопуштен изглед, одберете пократка кошула. Главното правило е најдолниот дел на кошулата да не биде многу подолг од зглобовите и да не биде подолг од џебовите на панталоните.

modni-greshki-shto-gi-pravat-rechisi-site-mazhi-04.jpg

Носите формална кошула извадена од панталоните

Формалните кошули, особено белите, се дизајнирани за формални панталони. Ова значи дека ако сакате да изгледате добро, никогаш не треба да ги носите овие кошули со фармерки или неформални панталони.

За полежерен изглед одберете потесна кошула во боја.

modni-greshki-shto-gi-pravat-rechisi-site-mazhi-02.jpg

Не го земате предвид типот на вашето тело кога купувате вратоврска

Воглавно се смета дека вратоврската не треба да биде поширока од 9,5 центиметри или да биде подолга од коланот. Сепак, кога одбирате вратоврска важно е да го земете предвид и типот на вашето тело.

На пример, многу слаби мажи одбираат прешироки вратоврски за нив, па целата комбинација изгледа неуредно.

modni-greshki-shto-gi-pravat-rechisi-site-mazhi-05.jpg

Откопчувате премногу копчиња од кошулата

Иако закопчувањето на сите копчиња не секогаш е добра идеја, и покажувањето премногу кожа е исто проблематично. Во повеќето случаи, доволно е да откопчате 1 или 2 копчиња од јаката за полежерен изглед.

Доколку сте на неформален настан, можете да откопчате и 2 копчиња од доле.

Претерувате со модните додатоци

Многу мажи сакаат да ги комбинираат сите модни додатоци во еден изглед. Ова можат да бидат ракавици, часовник, капа, врска, колан или што било.

Но да имате добар стил значи да ги вклопите малите детали без да претерате. Па, одберете неколку модни додатоци кои ќе го нагласат вашиот изглед, а другите оставете ги за друг пат.

modni-greshki-shto-gi-pravat-rechisi-site-mazhi-07.jpg

Секогаш купувате широки панталони

Фармерките се можеби најважното парче облека во вашиот гардеробер бидејќи можете да ги носите во речиси секоја прилика. Поради ова важно е да имате барем еден пар што му одговара на вашиот тип тело.

На пример, поголемите мажи би требало да пробаат фармерки со повисок струк, додека за послабите добри се и „обичните“ модели.

Не заборавајте дека ако сте премногу слаби или со прекумерна тежина, широките панталони нема да го скријат проблемот, туку само ќе го влошат. Овие фармерки изгледаат опуштено и не ги нагласуваат вашите карактеристики.

modni-greshki-shto-gi-pravat-rechisi-site-mazhi-08.jg.jpg

Секогаш ви се гледа маицата

Целта на маиците е да ви ја заштитат кошулата од дамки и пот. Овие маици се долна облека, па не треба да се гледаат. Тие само ќе го нарушат вашиот изглед.

modni-greshki-shto-gi-pravat-rechisi-site-mazhi-09.jpg

Ги закопчувате погрешните копчиња на сакото и палтото

Правилата за закопчување се навистина едноставни. Ако носите палто со едно копче, оставете го откопчано кога седите, а закопчано кога стоите. Доколку имате палто со две копчиња, закопчајте го само горното.

Кај палта со три копчиња, следете го правилото „некогаш, секогаш или никогаш“. Односно, закопчувајте ги второто и третото копче кога што сакате.

modni-greshki-shto-gi-pravat-rechisi-site-mazhi-10.jpg

Купувате облека со слаб квалитет

Ако не сакате да потрошите мало богатство за да изгледате добро, одбирајте облека од природни материјали, како памук. Синтетичките материјали брзо ја губат формата и по само неколку перења ќе се оштетат.

Покрај тоа, облеката од полиестер може да изгледа премногу сјајно, што прави да изгледа поевтино.

modni-greshki-shto-gi-pravat-rechisi-site-mazhi-11.jpg

Спирова С. | Црнобело


Translate »