ПРВАТА СОПРУГА НА ЕЛОН МАСК: МЕ ОСТАВИ БЕЗ ПАРИ И СО ПЕТ ДЕЦА

loading...

Како е да се биде вистинска сопруга, најдобро знае Џастим Маск (47), писателка и прва од двете жени на технолошкиот магнат Елон Маск (49), автор на шокантна исповед за темната страна на нивниот брак, објавена во неделникот „Мари Клер“.

Исчекорот на Канаѓанката се случи пред неколку години, но повторно стана релевантен по неодамнешното раѓање на момче со невообичаено име X Æ A-12, кого Маск го доби во врска со канадската пејачка Гримс. Вистинската причина е веројатно големиот публицитет поради јавнниот спор на Маск со холивудската ѕвезда Џони Деп.

Конфликтот го разгоре Амбер Херд, поранешната сопруга на актерот, на кого Елон Маск и беше момче во два наврати по турбулентниот развод од Деп, а јавната расправа за тоа кога се „сплеткале“ Маск и русокосата актерка (пред или по раскинувањето со Деп) ги оцрнува писателката и нивните синови. Бидејќи Џастим смета дека тој не се однесувал кон неа како господин за време на разводот, таа зборувала зошто претпочита да комуницира со својот поранешен преку неговите асистенти.

„Шест недели подоцна, тој ми испрати порака дека е верен со убавата британска актерка Талула Рајли, која е во нејзините рани дваесетти години, која се пресели во Лос Анџелес заради него. Тогаш мислев дека мојот живот со овој човек, татко на моите пет деца, се претворил во клише“, открива поранешната г-ѓа Маск.

Имено, ко-основачот на „Тесла“ и компанијата „СпејсЕкс“, со која НАСА се нафати да го колонизира Марс, ја замени животната придружничка, која го следеше откако беше студент, со понов „модел“ како да е мобилен телефон, а не личност. Покрај тоа, поради правна дупка во, таа потпишала договор два месеци пред свадбата и останала без имот стекнат во брак.

Подоцна се испостави дека станува збор за предбрачен договор, според кој, поради непознавање на правната терминологија, таа се откажала од правата што и припаѓаат како сопруга, освен за сопственоста на семејната вила во Лос Анџелес. Кога ќе станат полнолетни, вилата ќе ја наследат нивните шеснаесетгодишни близнаци Грифин и Ксавиер и четиринаесетгодишните синови Дамјан, Саксон и Каи, родени како тројки. Станува забор за одредба според која ниту еден настан или нешто што е речено за време на нивниот брак не смее да се користи во какви било судски постапки. Разводот не бил спомнат, но беше земен здраво за готово.

Тие се запознале додека студирале на универзитетот Квинс во Кингстон, Онтарио, каде што бил на постдипломски студии по физика и економија, а Џастим студирала литература. Тој и пришол, откако ја излажал дека се сретнале на забава. Таа се согласила да оди на сладолед само за да се ослободи од него, а потоа избегала оставајќи му порака дека и излегло нешто. Тој ја нашол во дневната соба на неговиот дом каде што студирала. И го донел сладоледот затоа што едноставно не прифаќал не за одговор. Тие подоцна станале двојка и ја продолжиле својата врска, откако тој дипломираше и ги продолжил студиите за физика и економија во Америка, а таа дипломирала литература.

„Се пресели во Силиконската долина, делеше стан со тројца цимери. Тој ја создаде првата интернет компанија Zip2. Кога го посетив во една прилика, тој ме праша колку деца би сакала да имам? Вратив едно или две, во зависност од тоа дали ќе можам да си дозволам дадилка, иако би се согласила на четири – со дадилка. Тој, од друга страна, лесно одговори дека дека помошта со децата е решена“, откри таа.

Предлог и огромно его

Тој и предложил наскоро откако го продаде Zip2 за 20 милиони долари и купи имот од 1.800 метри квадрати, спортски автомобил Мекларен и мал авион. За неа, од друга страна, неговото богатство беше несфатливо. Таа била среќна ако и даде кредитна картичка за да купи колку книги сака.

Таа го игнорирала првиот знак за предупредување на нивната венчавка, мислејќи дека се шегува. Имено, додека танцувале на нивниот прв свадбен танц, тој и шепнал дека ќе биде алфа во нивниот брак. Поттик за огромното его на Маск била успешната зделка со eBay на кого ја продаде својата друга компанија, PayPal, за 100 милиони долари во 2002 година. Тој започна да ја намалува поддршката за пишување роман – иако во студентските денови ја освоил затоа што ги поттикнувал нејзините амбиции – често го наметнувал своето мислење, грубо ја замолчувал ако таа не се согласувала со него. Тогаш сфатила дека се омажила за маж од патријархална средина во Јужна Африка.

„Тој заспа свртен на страна, што нормално го правеше и не се разбуди. Подлегна на синдромот на ненадејна смрт кај новороденчиња. Кога пристигнаа болничарите, тој долго време бил без функции на кислород и мозок. Тој помина три недели во болницата на уреди за животна поддршка пред да донесеме одлука да ги исклучиме уредите. Ја држев неговата мала рака сè додека не почина“, рече Џастим Маск.

Никогаш повеќе не зборувале за настанот и ја нарече „емотивно манипулативна“ заради нејзиното отворено изразување тага. Набргу сфатила дека сака да ја погреба својата тага длабоко во себе. Тие се согласиле за една работа: тие сакаа деца што е можно поскоро. Таа помина на многу едноставна процедура за вештачко оплодување и роди близнаци. Потоа ја повториле постапката на вештачко оплодување и добиле тројки. За вкупно пет години, таа родила пет деца со царски рез и таа дури и не знае како, но успеа да напише три романи објавени од реномираната издавачка куќа Penguin and Simon & Schuster. Наместо нејзиното его да добие крила, Џастим потонала на дното.

Нивните животи се свртеле наопаку по продажбата на PayPal

Нивните животи се промениле во голема мера откако нејзиниот сопруг ги инвестирал средствата од продажба на PayPal во нови компании, Тесла, каде тој е ко-основач и извршен директор, и во СпејЕкс, каде е основач, извршен директор и главен технички директор. За нив е нормално да бидат гости на свадбата на ко-основачот на Гугл, Лери Пејџ, на карипскиот остров на Ричард Бронсон, каде што се дружеле со филмската sвезда Џон Кузак и пејачот Боно. Како што растеше нивниот социјален углед, нејзиниот сопруг ја принудил да стане трофеј русокоса (мораше да ја осветли косата), таа повеќе се грижела за својот изглед, шармантно се насмевнувала додека големите момци на масата збореле за политика и се преправале дека се важни во бизнисот, но Џастим не била тој тип на жена.

Била многу несреќна затоа што од жена која го споделува својот живот со својот сакан маж, таа станала декоративен предмет без право на глас и право да размислува за ништо. Обидот да се смират несогласувањата со брачна терапија не успеал, затоа што тој бил изнервиран дека мора да доаѓа редовно и поставил ултиматум: или ќе продолжи да живее како порано или ќе се разведе.

Џастим веќе не можела да функционира на тој начин, но неговата одлука сè уште боли. Денес, сепак, таа не жали што го покренала разводот. Нашла партнер со кого е среќна, си ја вратила темната коса, повторно се смее. Животот станал поубав откако човекот со кој што сакала да остари, си заминал од нејзиниот живот.

Translate »