Протекоа тајни мејлови кои може да ги урнат надежите на Бајден да биде претседател

loading...

Хантер Бајден, син на Џо Бајден, го претстави својот татко, тогашниот потпретседател на САД, на чело на украинската компанија една година пред Бајден да изврши притисок врз украинската влада да го замени обвинителот кој ја истражувал работата на таа компанија, објави „Њујорк пост“. Ова откритие доаѓа на крајот од предизборната трка во САД и може да ги намали шансите на Бајден.

Тоа во неговиот текст, чие објавување на нивните платформи било блокирано од Фејсбук и Твитер. Американските медиуми се повикуваат на „протекле“ е-мејлови испратени од Вадим Пожарски, висок функционер на украинската енергетска компанија „Буризма“, до Хантер Бајден на 17 април 2015 година, една година откако Хантер Бајден стана член на УО со плата од 50 000 долари месечно.

Тајна преписка на синот на Бајден

Средбата, која не била позната до сега, се споменува во пораката за благодарност што Пожарски ја испратил до Бајден Џуниор.

„Почитуван Хантер, ви благодарам што ме поканивте во Вашингтон и ми дозволивте да се сретнам со вашиот татко и да поминам некое време со него. Тоа е навистина чест и задоволство “, гласел мејлот.

Претходната е-пошта, од мај 2014 година, исто така, покажува дека Пожарски, третиот човек на „Буризма“, побарал од Хантер Бајден „совет“ за да можат да го искористат неговото влијание во корист на компанијата.

Откритието доаѓа во време кога Бајден тврди дека тој „никогаш не разговарал со неговиот син за неговата деловна активност надвор од Америка“.

Само осум месеци откако Пожарски преку е-пошта му се заблагодарил на Хантер Бајден за тоа што го запознал со неговиот татко, тогашниот американски потпретседател Џо Бајден ги контактирал украинскиот претседател Петро Порошенко и премиерот Арсениј Јацењук за да им изврши притисок да се ослободат од обвинителот Виктор Шокин, заканувајќи им се дека ќе го запре заемот од милијарда долари, според „Њујорк пост“.

Бајден постариот тврдел дека бара отстранување на Шокин поради сомневања за корупција, обвинение што го покрена Европската Унија.

Бајден веќе зборувал за овој случај во 2018 година пред Советот за надворешни работи на САД, кога признал дека извршил притисок врз украинските лидери, пишува американскиот весник.

„Ги погледнав и им реков: Заминувам за шест часа. Ако обвинителот не биде отпуштен, нема да ги добиете парите“, сведочел Бајден пред Советот за надворешни работи на САД во 2018 година.

Шокин изјавил дека во времето кога бил отпуштен, во март 2016 година, тој имал посебен план за истрага на компанијата „Буризам“, кој би опфатил испитување на сите членови на управниот одбор, вклучувајќи го и Хантер Бајден.

Во меѓувреме, по електронска пошта од 12.05.2014 година, непосредно откако Хантер Бајден станал член на управниот одбор на „Буризма“, покажува дека Пожарски се обидел да го искористи своето политичко влијание во корист на компанијата.

Порака со наслов „Итна работа“ била испратена и до деловниот партнер на Хантер, Девон Арчер, кој исто така бил во тоа време во бордот на директори на компанијата Буризам.

Пожарски напишал дека „претставниците на новите власти агресивно се обидуваат да му пристапат на Н.З. со цел да му земат пари“.

Н.З. не бил идентификуван во е-пошта, но се претпоставува дека станува збор за Микола Злочевски, чие име е украинска верзија на името Никола.

Кога тој обид да се земат парите не успеал, „тие се свртеа кон конкретни дејствија во форма на истражна постапка“, напишал Пожарски.

„Итно ни требаат вашите совети за тоа како можеме да го искористиме вашето влијание и да испратиме порака или сигнал за да запреме што се смета за политички мотивирана акција“, додал Пожарски.

Хантер Бајден одговори дека е со Арчер во Катар и побарал повеќе информации во врска со „формалните обвиненија против Буризма“.

„Кој стои зад тој напад на компанијата? Кој во сегашната преодна влада може да го запре тој напад“, напишал Хантер Бајден.

ФБИ го запленил лаптопот од кој протекле тајните писма

Според американскиот весник, ФБИ го запленил лаптопот во декември, кога сопственикот ги известил за неговото постоење, но тој претходно направил копија од хард дискот што му го дал на адвокатот Роберт Костел, поранешен заменик на градоначалникот на Њујорк, Руди Џулијани.

Стив Банон, поранешен советник на Доналд Трамп, уште во септември тврдел дека има копија од тој хард диск, а потоа Руди Џулијани му го дал на Њујорк пост.

„Њујорк пост“ испратик прашања до ФБИ за заплената на лаптопот, но тие ги упатиле до обвинителството во Делавер. Таму им било речено дека тие не можат ниту да ја потврдат ниту да ја негираат истрагата.

Адвокатот на Хантер Бајден исто така одбил да ги коментира овие обвинувања, напаѓајќи го Џулијани.

„Тој ширеше дискредитирани теории на заговор за семејството Бајден, отворено потпирајќи се на актери поврзани со руското разузнавање“, рекол  адвокатот Џорџ Месаирес за адвокатот на Џулијани.

Изборниот штаб на Бајден негирал дека поранешниот потпретседател на САД се сретнал со Вадим Пожарски.

„Ние го проверивме официјалниот распоред на Бајден и неговите состаноци во тоа време и тој состанок не се одржал“, изјавил претставникот на изборниот штаб на Бајден, Ендру Бејтс за „Њујорк тајмс“.

На прашањето дали можела да се случи „кратка средба меѓу Бајден и Пожарски“, Бејтс одговори дека тоа било „технички можно“, но „малку веројатно“. Тој додал дека „нема докази дека двајцата се сретнале“ и дека Бајден во никој случај нема да коментира ништо за компанијата „Буризма“.

Пожарски не сакал да ги коментира овие тврдења за Newујорк пост.

Инаку, социјалните мрежи Фејсбук и Твитер го блокирале споделувањето на овој текст на „Њујорк пост“, со образложение дека тој користи „хакиран материјал“.

Подоцна, генералниот директор на Твитер, Џек Дорси, изјави дека ваквиот потег на социјалните мрежи е неприфатлив.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Translate »