МАМО, УТРЕ НЕМА ДА ПРЕЖИВЕАМ: Драматична порака на Горан (19) кој се обесил поради малтретирање од соседите и полицијата

Деветнаесетгодишниот Горан Карановиќ од селото кај Прњавор во Република Српска веќе не можел да ги издржи заканите на соседите, полицијата и инспекторатот дека ќе му ги одземат кучињата кои грижливо ги чувал од смрт и глад. па се обесил завчера.

Веста за оваа трагедија на големо се споделува на социјалните мрежи, а организацијата за заштита на животните од Бања Лука „Ваг Ваг“ со која младиот човек соработувал, ја потврдила на својот Фејсбук профил, додека за „Блиц“ објасниле како дојде самата трагедија, што и претходеше, како и што беше поттикот што го наведе младиот Горан да се одлучи на ваков трагичен потег.

– Горан Карановиќ беше 19-годишен млад човек. Соработувавме со него во тоа што Горан обезбеди домување за сите потребни кучиња, додека му помагавме со храна и сите други придружни работи, бидејќи ние пред се се занимаваме со образование. Во дворот имал околу 50 кучиња, а проблемот настанал кога соседите почнале да му се закануваат со полиција и увид и да се жалат на бучава, иако немало ништо од тоа. Животните ги чувал во својот двор на село, првите соседи не му се многу блиски, животните не правеле проблем, а целата ситуација му пречела на соседот од Австрија кој доаѓал овде два пати годишно, а кој е доста далеку од него – објаснува за Анѓел Шпановиќ, претседател на здружението „Ваг Ваг“.

Како што наведува таа, Горан ги чувал своите кучиња додека не биле посвоени. Добро се грижеше за нив и се беше легално, бидејќи законот не предвидува колку животни можете да чувате во вашиот двор, додека наскоро требаше да се заврши и регистрацијата на самото сместување, што исто така му беше многу важно на Горан.

-Многу му помогнавме и околу регистрацијата на споменатото сместување за животни, а требаше да поминат уште 14-15 дена за да се заврши целата работа со документацијата и документацијата. Но, полицијата и инспекторатот постојано доаѓале на вратата на Карановиќ и вршеле притисок врз него. Предизвикувачот што доведе до самоубиство беше младоста на Горан и тоа што не разбра дека нема начин да се конфискува имот без судска наредба. Вчера наутро ми се јави мајка му и ми ја соопшти шокантната вест – дека Горан се обесил во пластеникот, а ден пред наводното одземање на неговите кучиња од инспекторатот – изјави потресениот претседател на здружението.

Како што истакнува претседателот на здружението, немало индикации дека Горан на крајот ќе се реши на ваков трагичен чекор, барем кога разговарал со неа, додека вечерта пред да се самоубие и рекол на мајка си: „Мамо, нема преживеј утре“.

– Горан се самоуби завчера вечер. Беше доцна. Родителите и семејството се многу потресени и не можат да поверуваат што им се случило. Нормално живеел со сестра му, татко му и мајка му. Соседите кои, како што велат, имаат врски во полиција, не му дадоа мир и уште еднаш се покажа дека таквите врски се посилни од законот – истакнува претседателот на здружението.

Дека малтретирањето од страна на соседите кое младиот човек го доживувал неколку месеци, било неподносливо говори и податокот дека пред месец и половина пукале во Горан, а потоа поминале неказнето.

– Пред месец и половина соседите го застрелаа Горан со птичји шут. Ги пријавил, но не добил епилог. Изгледа во Гоги можеше да се прекрши законот – заклучи потресената претседателка на здружението Анѓела Шпановиќ.

Кога станува збор за кучињата кои сега останаа без своите старатели, претседателот нагласува дека сите ќе бидат посвоени и дека веќе се работи на тоа.

-Верувајте ми, откако се случи оваа трагедија, 24 часа сум на телефон. Ми се јавуваат и од земјава и од странство. Се надевам дека што поскоро ќе најдеме дом за несреќните кучиња и тоа ќе се случи за две недели – вели таа.

Погребот на трагично загинатиот млад човек ќе се изврши денеска во неговото родно село, во Прњавор, додека во центарот на Бања Лука, како што изјави претседателот на здружението, граѓаните во 13 часот ќе се соберат и ќе одржат едноминутно молчење за младиот хуманитарец со големо срце, Горан Карановиќ, ги поканува сите кои имаат можност да присуствуваат на него.

Злосторници се, го бркаа мојот Горан до смрт, поради нив моето ангелче крена рака на себе“, изјави вчера за нашите медиуми Зора Карановиќ од селото Штивор кај Прњавор, мајката на Горан.

– Имаше 15 свои кучиња, останатите беа од улица. Се случувало да се соберат до 50, сите ги нахранил, лекувал и чувал, без никаква материјална употреба, од чиста љубов. Со парите им купил лекови и храна – изјавила за Српскаинфо неутешената мајка.

Тој вели дека некои добри луѓе му помогнале во таа благородна работа, но дека имало и други на кои им пречело кога кучето лаело.

Неутешната мајка го пронашла Горан обесен во стаклена градина.

Се обиделе да го реанимираат, сосетката Сњежана му дала вештачко дишење и цело време му го масирала срцето, додека не пристигнала брзата помош, но на Горан не можел да му помогне.

Кога пристигнале, лекарите констатирале смрт.

– Мене тоа дете ми беше како мое, душата ми цвика и вреска од болка и тага по него. Беше беспрекорен, многу искрено дете. Тој спасуваше само слаби, напуштени и отфрлени души. На сите им веруваше и мислеше дека сите луѓе се добри, а всушност не се – изјавила за Српскаинфо соседката на Сњежана Емануел.

Жали, вели, што овој прекрасен млад човек доживеал такво отфрлање и прогонство и што не можел да го поднесе овој товар.

Смртта на Малдиќ од Штивор предизвика вистинска бура на социјалните мрежи. Заштитниците на животните од цела БиХ ги поканија граѓаните денеска во 13 часот да дојдат во Прњавор и да го испратат Горан во вечниот одмор.

Оние кои не можат да дојдат на погребот беа поканети да се соберат во 13 часот пред црквата Христос Спас во Бања Лука и да му оддадат едноминутно молчење за Горан.

Се јавија многу луѓе, а од повеќе градови во БиХ и регионот беше испратена порака дека свеќи за Горан ќе се палат и во другите православни храмови.

Курир.рс

Translate »