Кои категории на луѓе се најзасегнати на првото појако сонце!

Сите се радуваме на слободните сончеви денови, и на радостите кои тие ги носат. Повеќето од нас и планираме некаде да отидеме, независно дали на еден или неколку денови.
Но, без оглед на возраста, секоја кожа има потреба од заштита од сонце, посебно што нашата кожа сеуште не е навикната на силните сончеви зраци.

На првото појако сонце, најзасегнати сe две групи.

Првата група се најмалите, бидејќи природните заштитни механизми во нивната кожа се сѐ уште неразвиени и потребно е да ги заштитиме со соодветна облека, доволно течности и производ за заштита од сонце адаптиран за чувствителната детска кожа. Втората засегната група се луѓето склони кон хиперпигментни промени на кожата. За нив и за сите останати кои сакаат да се заштитат од предвременото фотостареење, научниците од Eucerin креираа специјална линија на производи за нега на кожата на лицето, со која максимално ќе се одложи фотостареењето на кожата.

За оние кои имаат масна кожа и кожа склона кон акни го предлагаме Eucerin® Sun Oil Control Tinted гел-крем за заштита од сонце кој ефикасно ја заштитува и негува чувствителната кожа. Не остава масни траги и има мат-ефект на кожата против масен сјај до 8 часа. Достапен е во две нијанси (светла и потемна) а со него се постигнува рамномерен и природен тен на кожата. Новиот Eucerin® Sun Oil Control Tinted гел-крем за заштита од сонце за тело DRY TOUCH содржи највисока заштита од сонце со Advanced Spectral Technology од Eucerin®, којашто ги комбинира антиоксидантот ликохалкон А за неутрализирање на слободните радикали предизвикани од УВ-те зраци и високоенергетската видлива (HEVIS) светлина, со глициретинска киселина чијашто улога е да ги помага сопствените механизми за обновување на ДНК на кожата.

Производот не е масен, не е леплив и не остава бели траги. Се апсорбира во кожата за неколку секунди. Перфектното решение за сите коишто не ги сакаат стандардните креми за заштита од сонце.
За нега на кожата по 30-тата година, се препорачува иновативниот Eucerin®SUN Anti-age крем-флуид кој ја заштитува кожата од сонце и истовремено се бори со постоечките брчки, благодарение на додадената хијалуронската киселина во него.
Уживајте во благодетите на сонцето!

Translate »