Белгискиот судија условно го ослободи Пучдемон

loading...

Белгиски истражен судија условно ги ослободи поранешниот каталонски лидер Карлес Пучдемон и четворица министри од неговата сменета влада.

Барањето, кое во текот на вчерашниот ден го поднесе обвинителството во Брисел, за времено ослободување на бараните лица, го издаде истражен судија, соопшти канцеларијата на обвинителот.

Тие мораат да остават адреса на која се наоѓаат и да се јавуваат на сите судски и полициски повици. На таа одлука не може да се поднесе жалба, пишува во соопштението.

Пучдемон не смее да ја напушти Белгија и мора да се јавува на суд во следните 15 денови, објавија западните медиуми.

Тој и четворицата поранешни министри се сослушувани повеќе од 10 часа, соопшти претходно белгиската ВРТ телевизија.

Како што се наведува, судијата одлучил да одобри условно ослободување на петмината поранешни каталонски функционери се до судската одлука дали да се спроведе европската потерница за апсење, издаден од Шпанија.

Translate »