Јајца и брашно врз премиерот Рама на седницата во албанскиот парламент

loading...

 

Брашно и јајца фрлаа пратениците врз премиерот Рама на собраниската седница, барајќи  ослободување на граѓаните кои се уапсени во  протестите поради звоведување патарини на автопатот кој води кон море. Во тензична атмосфера,од Собранието  беа исфрелни неколку пратеници од опзоцијата.

Албанската полиција пред две недели приведе  23 лица,   откако демонстрантите се судрија со полицијата за време на протестите против воведување патарина.  10-мина  од приведените добија мерка  домашен притвор, додека останатите се задржани во затворски притвор

Опозицијата бара нивно ослободување

Translate »