Пилешко и рендани компири, брзо и лесно за подготовка

loading...

Направете вкусен ручек набрзина.

СОСТОЈКИ:

 • 1 кг. пилешко
 • 100 гр. кромид
 • 800 гр. компир
 • 3 јајца
 • 200 мл. млеко
 • 250 гр. брашно
 • 200 мл. кисела павлака
 • 100 мл. масло
 • бибер
 • вегета

  ПОДГОТОВКА:

  1. Пилешкото се зачинува со сол, бибер и вегета, па се пржи кратко на загреано масло на тава од сите страни.
  2. Компирот се лупи и ренда крупно, му се додаваат јајцата, млекото, киселата павлака, брашно и кромид со масло, па се меша и се ставаат зачини.
  3. Додадете си и црвен пипер.
  4. Ставете го компирот во тава со масло, ставете го горе пилешкото, ставете малку масло горе ( може и она во кое го пржевте месото), и печете на 180 степени 40 минути./Gotvi.mk

 

 

Translate »