Печени тиквички со павлака и сирење

loading...

Направете вкусен ручек со тиквички и павлака од рерна.

Ова е рецептот за брзиот ручек:

СОСТОЈКИ.

  • 3 тиквички
  • 150 гр. сирење
  • 100 гр. кисела павлака
  • сол
  • масло
  • 2-3 чешни лук
  • вегета

ПОДГОТОВКА.

  1. Се лупат и сечат тиквичките на кругови, па се става сол на нив.
  2. Се редат во плех со хартија, премачкан со масло, се става изронето или изрендано сирење, па мешавина од павлака со ситнет лук и вегета и сол.
  3. Се премачкуваат тиквичките и се печат на 180 степени додека не поруменат.
Translate »