Aнкета на Си-Ен-Ен :Половина од анкетираните Американци веруваат дека Трамп ќе добие втор мандат во 2020

loading...

Американците се повеќе веруваат дека претседателот Доналд Трамп ќе добие и втор мандат, додека Џо Бајден пробивајќи се меѓу демократите, се обидува да го замени, се наведува во анкетата на Си-Ен-Ен. Според анкетата, Американците се поделени во однос на прашањето дали Трамп ќе биде реизбран во 2020 година.

Четириесет и шест проценти веруваат дека Трамп ќе победи, наспроти 47 отсто дека ќе изгуби. Сепак, ова е напреден чекор за него, од март, кога 54 проценти од возрасните луѓе рекоа дека тој ќе изгуби.

Седумдесет и четири проценти од републиканците и независни државници кои се потпираат на републиканците велат дека тој треба да биде номиниран за партијата во 2020 година, а 21 отсто повеќе би сакале да гледаат некој друг на врвот од билет.

Во трката за номинација за Демократската партија да се соочи со Трамп, поранешниот потпретседател Џо Бајден води масивно потенцијално поле.

Анкетата ги замоли демократите и демократските независни кандидати да го изберат својот претпочитан претседателски кандидат од 16 можни кандидати. Бајден се наоѓа на врвот на листата со поддршка од 33 отсто, по што следи независниот сенатор Берни Сандерс од Вермонт, кој е кандидат за 2016 година, со 13 отсто. Сенаторот Камала Харис од Калифорнија следи со 9%, а сенаторот Елизабет Варен од Масачусетс со 8%.

Translate »