Страотен земјотрес во Мексико – над стотина мртви(Видео)

loading...

Земјотрес со сила од 7,1 степен според Рихтер го погоди централно Мексико. Според првичните информации,  над стотина  луѓе загинале, а во Мексико Сити се урнале десетици згради.

Земјотресот се случил токму на денот на одбележувањето на 32 години од  катастрофалниот земјотрес во Мексико во кој загинале   10 000 луѓе.

Телефонскитае линии во главниот се уште се во прекин, а без струја останале милиони луѓе во погодените подрачја.

Пред само 11 дена, оваа држава ја погодил земјотрес со сила од 8,2 степени според Рихтер , при што животите ги загубиле 90 лица.

 

Translate »