Владе Дивац ќе влезе во Куќата на славните

loading...

Легендарниот српски кошаркар, Владе Дивац оваа година ќе влезе во Куќата на славните во Спрингфилд, објави новинарот на „ЕСПН“, Адријан Војнаровски, кој е добро информиран за кошарските настани во САД.

Дивац ќе стане четврти Србин во Куќата на славните, по Александар Николиќ, Бора Станковиќ и Дражен Далипагиќ.

Од територијата на поранешна Југославија, членовите на Куќата на славните се Крешимир Ќосиќ, Дражен Петровиќ, Мирко Новосел и Дино Раџа.

Дивац е роден во Пријепоље, играше за Слога од Краљево и Партизан пред да замине во НБА и да настапува за Лос Анџелес Лејкерс, Шарлот и Сакраменто.

Со националниот тим освои бројни медали, вклучувајќи ги и титулите светски и европски шампион, како и две олимписки сребра.

Кандидатот за влез во кошаркарската Куќа на славните од регионот на поранешна Југославија оваа година е и прославениот тренер Богдан Тањевиќ.

Translate »