Жешки наслови од регионот: Мини-шенген е во интерес на сите Албанци, аферата „Маски“ ја потресе Словенија

loading...

Извори тврдат дека Американците дале „зелено светло“ за преговори помеѓу Белград и Приштина, шефот на албанската дипломатија тврди дека Албанија не може да ги крои границите на Косово, Цветанов тврди дека Софија заостанува зад Атина во односите со Скопје.

Србија1. Германија не ги отвора границите за Србија2. Вашингтон со „зелено светло“ за преговори помеѓу Белград и Приштина3. Денес повторно ќе се гласа на 234 избирачки места4. Имунитет на коронавирусот стекнале околу 6,4% од граѓаните5. Епидемиологот Тиодоровиќ: Вистинскиот пик се очекува за 5 до 7 дена

Грција

1. Границите отворени за туристи согласно со листата на ЕУ

2. Претседателката Сакеларополу: Ќе го браниме суверенитетот на секој можен начин

3. Нивото на трансмисија на Ковид-19 и натаму на ниско ниво

4. И покрај кризата, Грција е во топ 3 најпопуларни туристички дестинации

5. Преку „Богородица“ може да се влезе во Грција, но патници нема

Албанија

1. Цакај: Албанија не може да ја крои мапата во име на Косово

2. Рама: Мини-шенген е стратешки интерес на сите Албанци

3. Познатиот хематолог Арјан Пуши почина од Ковид-19

4. Поради коронавирусот БДП-то падна за 2,52%

5. Сузбиена е албанско-италијанска мрежа за криумчарење на дрога

Бугарија

1. Цветанов: Заостануваме зад Атина во односите со Скопје

2. Останува на сила задолжителниот карантин за македонските државјани

3. Бугари се обиделе да киднапираат дете во Грција

4. Дел од пратениците не сакаат да носат заштитни маски

5. Соведникот на претседателот осомничен за нови прекршоци

Хрватска

1. Нов земјотрес во Загреб

2. Пленковиќ: Покажавме лидерство за време на претседавањето со ЕУ

3. На Хвар само 66 гости: Пад на бројот на туристи од дури 96%

4. Околу 500 чешки туристи пристигнуваат во Ријека

5. Укината самоизолацијата за српските државјани кои влегуваат во земјата

Црна Гора

1. Отворено последното поглавје со ЕУ

2. И денес полициски кордон ја обезбедува општинската зграда во Будва

3. Пристигна медицинска помош од Турција

4. Забранети се приватните свечености

5. Властите признаа: Тешко е да се затвораат границите и да се гуши економијата

Словенија

1. Аферата „Маски“ ја потресе земјата

2. Тања Фајон побара оставка од Јанша

3. Приведен, па пуштен на слобода министерот за економија Здравко Покавалец

4. Министерот за внатрешни работи Алеш Хојс и директорот на полицијата Антон Травнер поднесоа оставка

5. Од денес бесплатен градски превоз за пензионерите

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Translate »