Модел почна кампања против филтрите на Инстаграм – Не гледаме доволно нормална кожа

loading...

Филтрите станаа популарен начин за промена на фотографиите, особено за оние кои сакаат да бидат во чекор со сè повисоките стандарди за убавина во светот на социјалните медиуми. Неодамнешното истражување, спроведено од „Girlguiding“, покажа дека една третина од девојчињата и младите жени не објавуваат селфи на Интернет без да користат филтер за промена на нивниот изглед.

Резултатите од истражувањето ги отсликуваат грижите на шминкерката и модел Саша Палари, која неодамна го промовираше хаштагот #filterdrop со надеж дека ќе види „пореална кожа“ на Инстаграм, пишува БиБиСи.

„Само што помислив,„ дали некој сфаќа колку е ова опасно? “, вели таа. „Не сакам децата да растат мислејќи дека не се доволно добри поради она што го гледаат на социјалните мрежи.“

28-годишната девојка од Бристол се сврте кон сопствениот профил на Инстаграм за да го искаже револтот. Имаше толку огромен одзив што таа се претвори во кампања под хаштагот #filterdrop.

Таа ги замоли луѓето да ставаат нефилтрирани фотографии на своите профили на Инстаграм и да „вреднуваат кои се, пред тоа како изгледаат“.

„Ние едноставно не гледаме доволно нормална кожа”, рече таа.

„За мене не е проблем да поставам фотографија без шминка и да не користам филтер, но за некои од овие жени што го направија тоа … една од нив рече дека било пострашна од тоа да имаш бебе“.

Учителката во основно училиште Кети Мекграт исто така ја следеше Палари на социјалните мрежи. Таа никогаш не помислуваше дека нејзиното следење низ Инстаграм ќе премине и во нејзината професија, но ова лето тоа и се случи.

„Приближувајќи кон крајот на периодот на карантин, добив е-пошта од една мајка каде ги потенцира нејзините грижи за промена во однесувањето на своето дете“, рече Мекграт.

„Пишува дека детето има проблеми со нивниот физички изглед. Јас бев изненадена. Ова дете има четири години. Само четири“.

Учителката открила дека девојчето гледало упатства за шминкање на социјалните мрежи, но исто така и ја прашало својата учителка зошто се шминка секој ден, прашање на кое таа не можела да одговори. Затоа вели, кампањата #filterdrop влијаела на неа. Следната недела, таа отишла на училиште со „природно лице“.

„Не можев да го сторам тоа без самодоверба што ми ја даде кампањата на Саша“, рече таа.

Мекграт е само една од низата следбенички кои идговорија на предизвикот на кампањата. Палари вели дека ова и дало сила да продолжи да се обидува да се справи со прашањето за кое некогаш сметала дека е „преголем“ залак. Нејзиното видео за кампањата #filterdrop на Инстаграм го погледнаа 50.000 луѓе.

Таа е преплавена со пораки од приврзаници, од кои многумина претходно не увиделе колку се приврзани за филтрите се додека не беа предизвикани да не ги користат.

Мис Палари се надева дека кампањата ќе има три исходи: Агенцијата за стандарди за рекламирање (АСА) да побара влијателите на социјалните мрежи да наведат дали користеле филтер при промовирање козметика; да се отстранат филтрите за менување на лицето и менување на формата од Инстаграм; и се „види повеќе вистинска кожа на Инстаграм“.

Таа не сака да се стави крај на филтрите, но вели дека на некои филтри за обликување на лицето „не смее да се дозволи да постојат“.

„Еден од најновите што го најдов ми го смали носот и ми го развлече лицето надолу. а беше толку реално“, рече таа.

„Никогаш не сум помислила дека носот ми е голем и го гледам ова и размислувам„ можеби е голем “… па колку е штетно тоа за некого со помала самодоверба?“

Запрашани за негативниот ефект на филтрите на Инстаграм, платформата за социјални медиуми рече дека работеле на мерки за да се намали социјалниот притисок, вклучително и тестирање за отстранување на „лајковите“ за да се минимизира културата на споредување и да се видат трендовите, со цел да ги прилагодат своите политики „колку што е потребно“.

Во изјавата, се вели: „Ние сакаме ефектите на АР (проширена реалност) да бидат безбедно и позитивно искуство за нашата заедница, истовремено дозволувајќи им на креаторите да се изразат.

Одговарајќи на коментарите, Палари вели дека е срамота е што сè уште не се признава за тоа колку се опасни филтрите за промена и за обликување на лицето.

„Се надевам дека нема да помине многу време додека не се преземе одговорност за тоа колку намалувањето на носот за помалку од пет секунди предизвикува огромна штета на нашата самодоверба“.

https://www.radiomof.mk/od-satira-do-zabava-za-shirokite-narodni-masi-najpoznatite-makedonski-instagram-filtri/embed/#?secret=Pz3pm4BZaV
Translate »