Како да изберете шампон кој на благ и природен мачин ќе ја негува косата!

loading...

Ништо не е толку привлечно како здравата, сјајна и негувана коса. Денес, дерматолозите се категорични дека формулата за убава и здрава коса е содржана во „вистинските“ препарати за хигиена и нега. Според нив, Eucerin ph5 шампонот за чувствителна кожа несомнено спаѓа во групата шампони кои обезбедуваат нежна, но ефикасна хигиена на косата и скалпот.

Овој медицински и дерматолошки проверен шампон за чувствителна кожа е направен за да ја храни косата на нежен и природен начин. Неутралниот физиолошки фактор ph5 и нежната емулзија се погодни дури и за најчувствителниот скалп. Не ја иритира и оштетува косата (нејзината pH вредност е неутрална) и кожата, ја враќа здравата структура и нејзиниот сјаен и здрав изглед.

Еуцерин DermoCapillare ph5 шампонот за чувствителна кожа содржи и дексантенол, кој има способност да ги обнови оштетените мукозни мембрани и кожата. Декспантенолот е стабилен алкохолен аналог на пантотенска киселина, неопходен за нормална епителизација и е компонента на коензимот А, важен при бројни реакции на метаболизмот на јаглени хидрати, масти, протеини, итн. 
 
Декспантенолот има и благ антиинфламаторно дејство. Позитивните својства и лековитите својства долго време се користат за ефикасен третман на алергиски, инфективни и механички оштетувања. Eucerin ph5 шампон за чувствителна коса и дава на косата волумен, сјај и што е најважно, ревитализира и не ја суши. 
 
   Клиничките и дерматолошките испитувања покажуваат високо ниво на толеранција на овој производ од медицинскиот опсег Еуцерин. Eucerin ph5 шампонот за чувствителна кожа како и целата серијата Eucerin DermoCapillare sе наменетi за сите видови на коса, особено корисni за третман на скалпот погоден од псоријаза, за оштетена и обоена коса. Со оглед на тоа што во соработка со водечките дерматолози, вниманието на Еуцерин првенствено е насочено кон внимателен избор на активни состојки за кои е докажано дека обезбедуваат ефикасна заштита и нега, овој шампон е погоден и за деца и за деца.
 
Никогаш сапун
Оштетувањето и губењето на косата е скоро ист проблем како и чистењето на кожата - маснотиите мора да се отстранат за да се измијат нечистотиите. Важно е да не се изгубат сите природни маснотии. Себумот на себумот треба да остане за да даде здрав сјај и да спречи влакната да се исушат и да станат несоодветни.
Никогаш не користете сапун за миење на косата. 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Translate »