Силниот имунитет може ефикасно да се справи со инфекциите, спречувајки појава и развој на болести! Како да го одржуваме?

Грижата за нашето здравје треба секогаш да ни биде врвен приоритет. Родителите на мали деца често го занемаруваат своето здравје, посветени околу подготовката на оброците за нивните најмили, често знаат да се запостават себеси. Но, само здрави родители може да одгледуваат здрави деца.

Имунитетот може да се одржува и со природни суплементи, кај нас најпознати се Натура терапи, лесно достапни, на природна база и едноставни за употреба. Важно е  редовно и правилно да се грижиме за нашето здравје за да уживаме во што повеќе среќни  денови. Во одредени периоди од годината кога ни се намалува имунитетот, организмот ослабнува и се соочуваме со сезонски потешкотии. Покрај новата варијанта на Ковид 19, не демнат и мноштво вируси, меѓу кои и сезонскиот грип.

Нашиот живот е и онака доволно динамичен и полн со стресни моменти! Токму затоа секоја една индивидуа треба да се грижи за своето здравје и да го одржува имунитетот на највисоко ниво.

Јадењето на свежо овошје и зеленчук кои содржат витамини и минерали е секогаш добра идеја, но често тоа не е доволно. Треба континуирано да го одржуваме сопствениот имунитет, затоа што не знаеме кога ќе ни затреба. Силниот имунитет е најдоброто оружје во борбата со бактериите и вирусите кои демнеат. Како што добро одржуваниот, развиен и силен имунитет може ефикасно да се справи со инфекциите, спречувајќи појава и развој на болест, така слабиот и неразвиен имунитет го зголемува ризикот од силни инфекции и заболувања, проследени со компликации кои можат да завршат и фатално.

Нутриционистите препорачуваат неколку  производи од Натура Терапи кои ги јакнат имунитетот, а се резултат на  децениските истражувања и научни сознанија.

– ВИТАМИН Ц КОМПЛЕКС – специјална течна формула со 1000мг Вит Ц (со цитрусни биофлавоноиди и акаи), вит Д 2000 И.Е. и цинк 15мг, со пиперин за 10 пати посилна апсорпција , искористување на нутриентите и ефикасност во зајакнување на имунитетот!

– АЛОЕ РОЈАЛ – синергија на матичниот млеч и алое вера гелот, збогатени со мед, прополис и екстракт од мајчина душичка, за ефикасна заштита од микробите и смирување на инфекциите и воспаленијата на грлото и дишните патишта!

– ЕДЕЛБЕРИЛ ИМУН СИРУП – со екстракт од црн бозел, цинк, прополис и витамин Ц, најдобро решение за заштита од вирусите и спречување на компликациите од инфекциите и грипот.

Производите се погодни и за деца над 3 годишна возраст и се препорачани и од страна на Здружението на педијатри на РСМ. Истовремено со секој купен пакет производи од НАТУРА ТЕРАПИ компанијата ќе донира средства кои ќе бидат искористени за набавка на опрема за Клиниката за детски болести!

Натура терапи Ви посакува мирна зима и денови исполнети со радости и здравје.

Translate »