Излез од земјава само со потпишана изјава, за влез е потребен корона тест или државен карантин

За македонски државјани, граничните премини за излез од Македонија се отворени со потпишување на соодветна изјава која ја издава МВР

Read more

Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за

Read more

Северна Македонија конечно и безусловно ги започнува преговорите за членство во ЕУ

Во екот на глобалната пандемија, Советот за општи работи попладнево даде зелено светло за безусловен старт за преговори со Европската

Read more

ШТО ЗНАЧИ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА, колку може да трае и која е разликата меѓу вонредна и кризна состојба?!

Вонредна состојба настанува кога ќе настанат големи природни непогоди или епидемии. Постоењето на вонредна состојба на територијата на Македонија или

Read more

Владата излезе со првите економски мерки-субвенции за придонеси и бескаматни кредити

„Коронавирусот донесе и предизвици за светската економија и негативни последици. Македонската економија нема да остане имуна. Владата ќе излезе со

Read more

Италија: Со коронавирус досега заразени 31 506 луѓе, 2503 починале

Италијанското Министерство за здравство вечерва го соопшти билансот од опасниот коронавирус од почетокот на епидемијата, од крајот на јануари до

Read more

Во касарна на Криволак групен карантин за 200 лица, пикот се очекува за еден месец, а бројката на заболени може да достигне 2.000

Сите тројца нови лица на кои им е дијагностициран коронвирус се од Скопје. Станува збор за сопружници од Скопје кои

Read more

Кинезите објавија детална анализа на сите симптоми на коронавирусот – ова е вистината за Ковид-19

Извештајот бил направен во знак на сеќавање на д-р Ли Ванлијанг (1986-2020), докторот кој ја откри епидемијата коронавирус. Благодарение на

Read more

ПЕНДАРОВСКИ: ВО МОМЕНТОВ НЕМА ПОТРЕБА ОД КРИЗНА СОСТОЈБА И ВО ДРУГИТЕ РЕГИОНИ ВО ДРЖАВАВА

Во моментов нема потреба од прогласување на кризна состојба на цела територија на државава, но не се исклучува доколку дојде

Read more
Translate »