Печени мисиркини гради панирани во корнфлејкс

loading...

Едноставен и вкусен рецепт за панирани мисиркини стекови. Ако сте љубители на крцкава храна, ќе ви се допадне.

Потребно ви е :

400 гр мисиркини гради

150 гр Корнфлејкс, пченкарен

2 јајца

2 лажици брашно

сол

Мисиркиното месо исечете го на парчиња и наросете со зачин  по вкус. Подгответе ги јајцата, брашното и корнфејкс. Разматете ги и посолете јајцата. Месото валкајте го прво во брашно, потоа во јајца и на крај во корнфјкесот кој рачно ќе го иситните.

 

 

Се пече во загреана рерна на 200 степени, 20 минути.  Послужете со печен компир, ориз или помфрит. Пријатно!

Translate »