Шокантно: Татко се убива пред камера, зошто ќерка му се мажи без негова дозвола

loading...

Несреќен татко во Турција, вознемирен што неговата ќерка се верила без негова дозвола, извршил самоубиство на Фејсбук во живо – како шокирани гледачи објавиле реакција на емоции и се молеле да застане.

Насилната сцена се појави како Ајхан Узун (54) од Кајсери во централна Турција, зборуваше директно пред камерата, пред тој одеднаш да го повлече пиштол со левата рака и пукаше, само еден истрел во неговата глава. Веднаш по пуштањето на оружјето, Узун паѓа од рамката и се распаѓа на подот.

“Збогум, одам, добро грижи се за себе”, рече Узун непосредно пред да се убие, според преводот на ужасниот клип обезбеден.

Претходно во видеото Узун, кој беше дома сам во тоа време, рече дека одлучил да го прекине својот живот, бидејќи неговата ќерка не побарала дозвола пред да се вери.

“Вечерва живеам во живо и тоа е моја волја, не сакам оние што ме ставија на оваа позиција да присуствуваат на мојот погреб”, рече Узун.
Узун рече дека дознал за веридбата на неговата ќерка – нејзиниот “најсреќен ден” – во телефонски повик од неговата сопруга.

“Никој не ме праша”, рече Узун. “Никој не ме третираше како човек. Татко ми го зеде моето место и без право, ја одобри венчавката на мојата ќерка … Никој не рече дека таткото на оваа девојка е жив. Иако ќе ја чекав мојата ќерка и семејство да ми кажат: „Дојди, тато, биди со нас“.

Узун рече дека некои од луѓето што ги гледале неговите последни моменти “ова ќе го наречат шоу”, но тој инсистираше на тоа дека не сака никој друг да ја доживее болката што тој ја претрпел во тоа време.

“Малку подоцна ќе му стави крај на мојот живот со пиштолот што го држам во рацете”, рече тој пред да ги игнорира молбите од пријателите и роднините за да не го прекине животот.
Семејството на Узун подоцна го пронајде неговото тело, кое беше однесено во мртовечница за аутопсија, објави “Огледало онлајн”.

Портпаролот на Фејсбук, во изјавата за The Post, изјави дека компанијата е “длабоко тажна” од видеото, кое оттогаш е отстрането од страницата.
“Ние сме длабоко ожалостени од оваа трагедија”, се вели во соопштението. “Ние не дозволиме промоција на самоповредување или самоубиство на Фејсбук. Ние сакаме луѓето да имаат безбедно искуство на Фејсбук и соработуваме со организации низ целиот свет за да им помогнеме на луѓето во неволја “.

 

Translate »