Домашни декоративни брускети

loading...

СОСТОЈКИ:

 • 8 парчиња тост леб
 • 4 домати
 • 2 лажици сечкан босилек
 • 200 гр крем сирење
 • 4 лажици доматно пире
 • 2 чешниња лук
 • 1 шолја маслиново масло
 • сол
 • бибер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

 1. На маслиново масло кратко продинстајте го лукот, додајте доматно пире и босилек, ставете сол и бибер, оставете 2-3 минути да се соедини со лукот.
 2. Загрејте ја рерната на 180 степени. Тост лебот премачкајте го со маслиново масло, ставете крем сирење, доматно пире и исечкани парчиња домат. Истурете врз лепчето  босилек или магдонос.

Translate »