Цезар салата

loading...

Направете посебна Цезар салата.

Навистина е вкусно, ова е рецептот:

СОСТОЈКИ:

 • 500 гр. пилешко месо
 • зелена салата
 • 200 гр. кашкавал200 гр. мајонез
 • 2 дл. кисела павлака
 • 1 лимон (сок)
 • 1 лажица масло
 • оригано
 • сол
 • бибер

ПОДГОТОВКА:

 1. Се обарува пилешкото бело месо во солена вода, се сече на коцки и кратко се пржи на масло.
 2. Зелената салата се мие и сече, а кашкавалот се сече на коцки.
 3. Се меша се.
 4. Се прави прелив со мајонезот, павлаката, зачини, сок од лимон и масло.
 5. Се става се во сад и се става дресингот.
Translate »