Масовен протест „Србија против насилството“

Бројни граѓани и претставници на опозицијата се собраа пред Собранието на Србија за да протестираат против двете големи трагедии што се случија минатата недела. Како што беше претходно најавено, на средбата ќе бидат прочитани барањата, за кои владата има рок до петок, 12 мај да ги исполни.

„Не се сеќавам на ваква слика од центарот на главниот град“: Белграѓани испратија слика за паметење

Речиси нереални слики пристигнуваат од центарот на Белград, каде илјадници граѓани започнаа со протест, достоинствена и мирна прошетка.

Конвојот стигна до Лондон, а меѓу присутните има деца, возрасни, цели семејства.

Како што рече репортерот на телевизијата N1, Ненад Нешиќ, не памети ваква слика во Белград.

Неколку илјади граѓани почнаа мирна прошетка до зградата на Владата на протестот „Србија против насилството“.

Како што јавува репортерот на Нова.рс, плоштадот Никола Пашиќ е полн, а на улиците има бескраен ред граѓани.

И во Крагуевац вечерва на две локации се одржа протестот „Србија против насилството“.

Протестот го организираат самите граѓани на Крагуевац без учество на политички партии кај Крст, во пешачката зона во центарот на градот и на Ѓачки трг пред Првата крагуевачка гимназија. Собирот е планиран така што граѓаните ќе се сретнат во Гимназијата, а потоа ќе излезат на заедничка протестна прошетка, јавува репортерот на Данас од овој град.

Освен во Крагуевац, протестот беше организиран и во Краљево.

По обраќањето на наставничката Марина Видојевиќ, „река“ граѓани тргна пеш кон зградата на Владата на Србија.

Како што претходно беше најавено, освен говорот на почетокот на средбата, потоа нема да има говори ниту од пратеници, ниту од други граѓани.

Се читаат барањата – се бара отстранување на Гашиќ, членови на РЕМ, откажување на националната фреквенција за Пинк и Хепи

На толпата им се обрати Марина Видојевиќ, наставничка по српски јазик во основното училиште и ги прочита барањата.

„Драги мои сограѓани, не собра една страшна трагедија. Сите се прашувавме што ни се случи, зошто се надеваше на доброто на невините деца, кои зачекорија во животот. Сите почувствувавме гнев, немоќ и тага. Не сте сами. Должни сме да објасниме зошто сме денес овде. Не можеме повеќе да чекаме, предолго молчиме, гледајќи на другата страна, дека некој друг ќе ги реши сите проблеми на општеството, во лице, затоа е сега времето.Тука сме затоа што сакаме да живееме без страв, за сите деца сакаме безбедни деца и училишта. Сакаме емпатија, а не омраза.Тука сме затоа што веруваме дека можеме да имаме емпатија. Ова е прашање над се` политика.Ќе ви ги прочитам барањата на Србија обединета против насилството: итно разрешување на сите членови на РЕМ, Регулаторот за електронски медиуми, итно преинување на емитување на реални програми кои промовираат насилство, укинување на националната фреквенција за PINK и Happy, разрешувањ

Translate »