СЗО: Опасно е да се употребуваат непроверени лекови против коронавирусот

loading...

Светската здравствена организација предупреди дека употребата на непроверени лекови за лекување на коронавирусот, без докази за нивната ефикасност, може да биде опасна и да ги зголеми лажните очекувања.

„Употребата на непроверени лекови без претходни докази може да доведе до лажна надеж и дури да предизвика повеќе штета отколку корист. Тоа може да доведе и до недостиг на основните лекови, неопходни за лекување други заболувања“, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус.

Тој денеска пред новинарите посочи и дека пандемијата на коронавирусот се забрзува со повеќе од 300.000 случаи во светот.

Translate »