Погледнете го официјалниот трејлер на „Господ постои, името ѝ е Петрунија“

На неколку дена пред светската премиера на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија”, Продукцијата „Сестри и Брат Митевски“ го

Read more

Потпишана Програма за соработка во областа на културата меѓу Министерствата за култура на Македонија и Бугарија

Министерот за култура на Република Македонија, Асаф Адеми вчера престојуваше во еднодневна работна посета на Република Бугарија како дел од

Read more

Македонскиот „Медена земја“ прогласен за најдобар документарец на „Санденс“

Со победа во три категории, македонскиот филм „Медена земја“ („Honeyland“), во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска, триумфираше во

Read more

Почувствувајте ја магијата на креирање ликови, филмови, раскажување приказни и 2Д и 3Д анимации. Влезете во светот на виртуелната реалност!

Организаторите на NASA Space Apps Challenge и на NASA Kids Space Challenge го најавуваат стартот на првата Академија за деца во Македонија за Storytelling, Animation and Movie

Read more

Мирјана Мирчевска: Неостварена желба ми е да направам документарец за пингвините

Новинарката Мирјана Мирчевска -Јовановиќ  заврши политички науки во Скопје, а потоа и постдипломски студии во Сараево за  документарци и за

Read more

Интересен заклучок: Мажите ќе живеат подолго ако се оженат со вакви жени

Научниците дошле до многу интересен заклучок кој подеднакво ќе ги интересира и мажите и жените. Имено, неодамна спроведено истражување покажало

Read more
Translate »